Różne rodzaje windykacji czyli odzyskiwania należności

Zdarza się, że dłużnicy zwlekają ze spłatą należności. Bywa i tak, że w ogóle nie zamierzają oddać tego, co pożyczyli. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy do firmy windykacyjnej, która pomoże w odzyskaniu długu.

Windykacja powiernicza i windykacja na zlecenie

usługi windykacyjne - trójmiastoNa polskim rynku jest sporo takich firm, więc każdy znajdzie odpowiednią dla siebie. Najlepiej wybrać firmę, która cieszy się dobrą opinią i rzeczywiście szybko radzi sobie ze ściągnięciem długu. Rodzajów windykacji jest kilka. Wyróżnia się windykację powierniczą z zaliczką, windykację powierniczą, windykację na zlecenie oraz windykację na zlecenie polubowną. Dużą popularnością cieszy się np. windykacja powiernicza. W tym rodzaju windykacji klient przelewa na firmę windykacyjną swoje wierzytelności. Tego typu usługi windykacyjne – trójmiasto są bardzo skuteczne. Kiedy klient przeleje na firmę prawa do wierzytelności, to tym samym firma windykacyjna staje się dla dłużnika wierzycielem. Klient przestaje uczestniczyć w całym sporze, a co za tym idzie – nie musi się już tym zajmować. Wszystko zrobi za niego firma windykacyjna. Sam fakt tego, że doszło do zmiany wierzyciela i to nie klient będzie kontaktował się z dłużnikiem sprawia, że dłużnik zupełnie inaczej podchodzi do całej sprawy. W takiej sytuacji dłużnik mobilizuje się i znacznie szybciej spłaca swoje zobowiązania. Oczywiście firma windykacyjna ustala na początku swoje wynagrodzenie za ściągnięcie długu.

Po odzyskaniu należności część z nich staje się wynagrodzeniem dla firmy. Reszta trafia na konto klienta. Warto wspomnieć o tym, że wierzyciel może zażądać od dłużnika kosztów dochodzenia należności. W związku z tym wynagrodzenie dla firmy windykacyjnej również może być windykowane od dłużnika. Wtedy cała kwota zadłużenia trafia do klienta.

About the author: Urszula Bereza