Przeciwdziałanie nietrzymaniu moczu

Chociaż w wielu przypadkach może nam się wydawać, że problem nietrzymania moczu jest tylko i wyłącznie problemem fizycznym, jest to przekonanie błędne. Jak twierdzi wielu psychologów, ma to również wpływ na ludzką psychikę. Problem nietrzymania moczu może się wiązać z obniżonym poczuciem własnej wartości, a nawet z izolacją społeczną.

Skuteczna walka z nietrzymaniem moczu

nietrzymanie moczuJak się okazuje problem, jakim jest nietrzymanie moczu dotyka przede wszystkim kobiet. Mężczyźni cierpią na różnego rodzaju problemy podobne, jednak tutaj ich przyczyna jest inna i zwykle ma związek z przerostem prostaty, w związku z czym leczenie jest zupełnie inne. Szacunkowo problem nietrzymania moczu w Polsce może dotyczyć nawet czterech milionów kobiet, w związku z czym problem jest bardzo powszechny. Jak się okazuje istnieje wiele sposobów leczenie nietrzymania moczu. W wielu przypadkach u kobiet zalecane jest ćwiczenie mięśni kegla. W przypadku gdy nietrzymanie moczu wynika z problemu ze zwieraczami, które są odpowiedzialne za utrzymanie moczu w pęcherzu, ćwiczenia takie mogą przynieść fenomenalne efekty. Jednak przyczyn nietrzymania moczu jest znacznie więcej, w związku z czym nie we wszystkich przypadkach ta metoda będzie skuteczna. Dlatego właśnie dobrze jest zdecydować się na wizytę u lekarza, ponieważ w niektórych przypadkach leczenie może wymagać nawet przeprowadzenia odpowiedniego zabiegu, który znacznie poprawi komfort życia.

Problem nietrzymania moczu, chociaż ma podłoże fizyczne, w rzeczywistości ma przełożenie na funkcjonowanie całego organizmy, włącznie z ludzką psychiką. Ponieważ nietrzymanie moczu jest problemem wstydliwym, wiele osób odczuwa z tego powodu dyskomfort, co ma przełożenie na izolację społeczną oraz na obniżone samopoczucie.

About the author: Celina Sitkiewicz