Praca producenta ziemniaków

Nasze stoły z całą pewnością nie byłyby dzisiaj tak bogato zostawione, gdyby nie odkrycie kontynentu, którym jest Ameryka. To właśnie stamtąd pochodzą kochane przez nas wszystkich ziemniaki. Ich historia jest oczywiście bardzo ciekawa, jednak chciałbym się bardziej skupić na tym, co robią producenci ziemniaków, by ich produkty były smaczne, ładne i przede wszystkim zdrowe.

Tylko wytrwali zostają producentami ziemniaków

producent ziemniakówWszystkie prace związane z rolnictwem i zaczynają się wczesną wiosną, gdy tylko pogoda pozwala na to, aby wjechać ciężkimi maszynami na pola. Producent ziemniaków rozpoczyna kolejny sezon od przygotowania gleby następnie, jeżeli prognozy pogody są zadowalające sadzi on na polu niewielkie ziemniaki zwane sadzonkami, podsypując jednocześnie je niewielkimi porcjami ekologicznego nawozu. Pola z posadzonymi ziemniakami można bardzo łatwo rozpoznać, gdyż ziemniaki sadzi się w ziemi usypanej w specjalne kopce. Takie postępowanie ma przyspieszyć ich wzrost oraz zwiększyć plony. Jeżeli ktoś myśli, że tego typu rośliny rosną same i aż do jesieni nie trzeba nic przy nich robić, to bardzo się myli, bo trzeba stale obserwować ich stan po to, by jak najszybciej dostrzec wszystkie objawy chorób i obecność szkodników. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, stosuje się odpowiednie środki, które mają zaradzić tego typu problemom. Eliminować z pola należy również chwasty, bo zabierają one ziemniakom cenny pokarm i wodę.

Znaczenie mają również czynniki, które są niemożliwe do kontrolowania. Susza, grad lub inne zła pogoda może popsuć wszystkie plany producentowi ziemniaków i nie może on praktycznie nic z tym zrobić. Przy kupowaniu ziemniaków w sklepie trzeba pamiętać, jak wiele trudu włożył ktoś, aby wyrosły one tak pięknie. Gdyby nie ciężka praca takich ludzi brakowałoby jedzenia.

About the author: Katarzyna Mikołowska