Porównanie płyt winylowych i nośników muzyki cyfrowej

Instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne

12 września 2017 Handel 0

Rozwiązania, jakimi są płyty winylowe, przechodziły naprawdę długą ewolucję. Zmieniał się wygląd płyt, materiał, z którego wykonywano takie płyty. Mimo wszystko zasada działania płyt winylowych pozostała niezmienna od wielu lat.

Historia kołem się toczy – winyle znowu na topie

sklep płyty winyloweŚcieżka dźwiękowa zostaje utrwalona na płycie winylowej w specjalnym rowku. Oczywiście płyta winylowa ma kształt okrągły. W latach 80 na rynku pojawiły się płyty CD. Wydawało się wtedy, że to koniec płyt wykonywanych z polichlorku winylu, że odejdą one na zawsze do lamusa. I rzeczywiście tak się stało. W latach 80 i 90 rynek płyt winylowych kompletnie się załamał. Ludzie rzadko decydowali się na zakup płyt winylowych. Na jedną płytę z polichlorku winylu przypadało aż 20 płyt CD. W związku z tym artyści również przestali nagrywać utwory na płytach winylowych. Obecnie sklep płyty winylowe ma do zaoferowania bardzo wiele. A wszystko przez to, że w XXI wieku płyty winylowe znowu stały się popularne. I kiedy płyty CD odeszły do lamusa, a pojawiły się formaty muzyki elektronicznej, płyty winylowe znowu zaczęły być doceniane. Ludzie przestają być zainteresowani technicznymi nowinkami. Nie chcą słuchać o najnowszych nośnikach plików muzycznych, formatach, bitach, hercach. To ich zupełnie nie interesuje – liczy się dla nich klimat i niepowtarzalny dźwięk, a żaden plik nie jest w stanie zastąpić żywego dźwięku wydobywającego się z gramofonu. Warto wspomnieć tutaj o danych Federacji Przemysłu Fonograficznego.

Federacja zauważyła znaczny wzrost zainteresowania płytami winylowymi. Ludzie coraz chętniej je kupują i kolekcjonują, a co najważniejsze – chcą, by współcześni artyści również nagrywali swoje utwory na winylach. W roku 2014 wartość ogólnej, globalnej sprzedaży płyt winylowych wniosła aż 400 milionów dolarów.