Pogrzeb pogrzebowi nierówny

Żyjemy w czasach, gdzie poza planowaniem tego, co następuje za życia, pragniemy też zadbać o to, co stanie się z nami po śmierci. Nie świadczy to oczywiście o naszym pesymizmie, a po prostu korzystamy z tego, że teraz mamy wpływ na takie rzeczy, co może nas w pewnym sensie oswoić ze zjawiskiem śmierci, która jest przecież czymś tak naturalnym, jak narodziny – nawet, jeśli z umieraniem wiąże się smutek.

Czy istnieje tylko jeden sposób pochówku?

kremacja we WrocławiuWiększości z nas pogrzeb kojarzy się z trumną, w której jest wystawione ciało, byśmy mogli pożegnać się z nieboszczykiem, ułożyć dłoń na tej jego i spojrzeć na zmarłego ostatni raz. Nie wszystkim jednak podoba się ten pomysł, dlatego decydują się na kremację – a jeżeli wiemy, że taka właśnie była ich wola, to ‚godnym pochówkiem’ nie będzie tradycyjny pogrzeb, a właśnie spopielenie zwłok. W końcu zależy to od naszych przekonań, od wiary i wielu innych aspektów, jednak w każdym razie jest to nasza decyzja. Kremacja we Wrocławiu jest już coraz bardziej powszechną usługą i możemy już przekonać się, że wcale nie ma się o co obawiać (niektórzy mają wątpliwości, czy to wystarczająco dostojny sposób pochówku, ale w stolicy województwa dolnośląskiego z pewnością wszystko zostanie nam wyjaśnione przez kompetentną osobę i nie będzie powodów do zmartwień), zwłaszcza, że kremacja nadal może odbywać się w pięknej oprawie i uczcić pamięć osoby zmarłej równie godnie jak w przypadku pochówku, jaki uznajemy za bardziej ‚zwyczajny’.

Decyzja o takim sposobie pochówku jest ciężka, ale trzeba pamiętać, że spopielenie wymaga mniejszej ilości przygotowań, dzięki której będziemy mogli skoncentrować się na tym, co naprawdę jest wtedy ważne, czyli na wspominaniu zmarłej osoby i odpowiednim przeżyciu żałoby.

About the author: Zachariasz Izdebski