Koło pasowe do przekładni

Instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne

Koło pasowe do przekładni

17 września 2016 Maszyny i urządzenia 0
koła pasowe

Wiele rodzajów przekładni znajduje zastosowanie w przeróżnego typu maszynach produkcyjnych oraz urządzeniach, które są wykorzystywana przez nas na co dzień.

Występują także cięgna koła pasowego

koła pasoweNajczęściej przekładnie zawdzięczają swoją nazwę kołom, które wchodzą w skład elementu przekładni. Urządzenie, gdzie wykorzystuje się koła pasowe jest pralka. Więc skoro w nazwie pojawiło się bardzo dobre koło pasowe to mamy do czynienia z przekładnią pasową.
Do takich urządzeń należy na przykład rower, który może mieć wiele rodzajów przekładni. W rowerach są stosowane najczęściej przekładnie łańcuchowe oraz przekładnie, gdzie koła zębate są jednym z jej elementów. Przekładnia, której elementem jest koło zębate nazywamy przekładnią zębatą. Lecz w przypadku przekładni łańcuchowej również koła zębate są wykorzystywane, a swoją nazwę przekładnia zawdzięcza łańcuchowi. Podobnie jest z przekładnią ślimakową, która wykorzystywana jest w stołach obrotowych i nie tylko. Tam koła zębate również się pojawiają ale nazwa bierze się wirnika śrubowego z gwintem, zwanego ślimakiem. Dlatego ślimak oraz łańcuch wykorzystuje się w nazwach przekładni? Na to pytanie odpowiedz jest dość prosta. Ponieważ oba te elementy są cięgnem, czyli członem mechanizmu, którego zadaniem jest przenoszenie siły wzdłużnej rozciągającej i właśnie od tych elementów zawdzięczamy przeróżne rodzaje przekładni.

Zarówno koło pasowe oraz koło zębate są również cięgnem, dlatego do nazwy przekładni dodaje się słowo: pasowa lub zębata. Wszystko to dotyczy rodzaju cięgna jakim się posługujemy.