Filtry chemiczne i biologiczne w akwarium

Osoby, które aktualnie zajmują się wyposażeniem akwarium z rybkami krajowymi i egzotycznymi, z pewnością zastanawiają się nad tym, jaka metoda filtrowania wody będzie zdecydowanie najlepsza. Otóż nie ma gotowej odpowiedzi na to pytanie, bo każdy typ filtracji ma swoje wady i zalety.

Usuwanie i przekształcanie amoniaku w akwarium

filtr do akwarium sklep internetowyJak dotąd większość akwarystów wybiera do filtrowania wody filtry mechaniczne. Obecnie mogą być one bardzo zaawansowane i posiadać wiele funkcji dodatkowych – np. napowietrzania wody czy emitowania światła UV niszczącego glony w akwarium. W nieco starszych modelach filtrów mechanicznych znajdują się gąbki, do których pochłaniane są zanieczyszczenia. Oczywiście takie gąbki są wymienne i nie trzeba za każdym razem kupować nowego filtra do akwarium. Jeśli chodzi o filtr do akwarium sklep internetowy, to wybór jest naprawdę bardzo duży. W ofercie znajdują się nie tylko filtry mechaniczne, ale również filtry biologiczne i chemiczne. W przypadku filtrów chemicznych posiadają one zazwyczaj wkład z węglem aktywnym. Głównym zadaniem filtracji chemicznej jest usuwanie związków chemicznych, które nie są wskazane w akwarium. Mogą to być związki toksyczne jak np. amoniak, który musi być w jakiś sposób filtrowany. A jak wiadomo, amoniak to związek, który jest wydalany przez ryby. Z kolei filtracja biologiczna ma za zadanie neutralizować szkodliwe związki chemiczne znajdujące się w wodzie akwariowej.

Takie filtry doskonale radzą sobie z amoniakiem, ponieważ zamieniają ten związek na azotyny, a potem jeszcze na neutralne azotany. Co więcej, azotany zostaną wykorzystane przez rośliny znajdujące się w akwarium. W filtrach biologicznych najczęściej występują bakterie denitryfikacyjne. To właśnie te bakterie odpowiadają za przekształcenie amoniaku w azotyny i azotany.

About the author: Ewelina Zala