Awaria przewodów podciśnienia

Instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne

11 stycznia 2018 Maszyny i urządzenia 0

Pracując jako specjalista w dziale utrzymania ruchu muszę być gotów na różne wyzwania. Praca ta jest bardzo odpowiedzialna. W głównej mierze od osób pracujących na tym stanowisku zależy płynność oraz poprawność przebiegu procesu produkcyjnego w firmie. Stanowisko te wymaga rozległej wiedzy z różnych dziedzin nauki.

Brak ciśnienia pneumatycznego powodem przestoju

przewody ciśnieniowe pneumatyczneBędąc świadomym problemów z jakimi przyjdzie się mierzyć w firmie produkującej maszyny przemysłowe szef zatrudnił kilku specjalistów na to miejsce. Na zmianie zazwyczaj jesteśmy we dwie osoby tak żeby uzupełniać swoją wiedzę i mieć możliwość przedyskutowania zaistniałego problemu. Ostatnio współpracy odmówiła nam kluczowa maszyna z punktu widzenia ciągłości procesu. Była to prasa pneumatyczna, która odpowiadała za wtłaczanie materiału wsadowego do formy. Od dłuższego czasu z maszyną tą mieliśmy drobne problemy. Ostatnia awaria jednak powodowała zatrzymanie procesu. Wraz z kolegą, z którym byliśmy na popołudniowej zmianie rozpoczęliśmy diagnozowanie usterki. Okazało się, że uszkodzone zostały przewody ciśnieniowe pneumatyczne przez które w układzie panowało nieprawidłowe ciśnienie. Na szczęście usterka ta była w miarę prosta do zdiagnozowania przez co nie straciliśmy za dużo czasu. Przewód został uszkodzony mechanicznie – widocznie ktoś przez niedopatrzenie coś na nim postawił. Kolega niezwłocznie udał się do magazynu gdzie pobrał części zamienne. Po zamontowaniu nowych części ciśnienie pneumatyczne wróciło do normy a maszyna zaczęła normalnie pracować.

Robotnicy mogli wrócić do swoich czynności. Nazajutrz zdaliśmy raport przełożonemu z przeprowadzonej naprawy. W celu uniknięcia podobnej sytuacji zarządził on stworzenie procedury przechowywania materiałów wokół prasy. Całość zakończyła się pomyślnie. Otrzymaliśmy pochwałę za szybkie zdiagnozowanie i usunięcie usterki.